Rázová vlna – léčba bolestivých stavů pohybového aparátu

Ordinace: 2. patro

Kontakty

Rázová vlna 737 390 019

V průběhu měsíce června 2010 byla na rentgenovém oddělení v děčínské poliklinice zavedena léčba rázovou vlnou. Rázová vlna je nová rehabilitační metoda pro léčbu bolestí šlach a svalů. Léčba rázovou vlnou je řazena do oblasti fyzikální terapie. Jedná se o moderní, vysoce účinnou a šetrnou metodu, která je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně. Přístroj vytváří radiální rázové vlny, principem je jednorázová změna tlaku o vysoké amplitudě. Hlavicí aplikátoru se rázová vlna přenáší do tkáně, působí až do hloubky 4 cm. Aplikaci provádí terapeut přiložením aplikátoru na kůži nad postiženým místem, pro lepší přenos vln se na dané místo aplikuje gel. Historie rázové vlny není dlouhá, poprvé byla aplikována v 80. letech minulého století při léčbě ledvinných a následně žlučových kamenů. V dnešní době je její největší uplatnění v oblasti léčby pohybového aparátu. Nejčastější indikací této metody jsou chronické zánětlivé změny v oblasti svalových úponů, šlach, kloubních vazů, kloubních pouzder a v burzách. Jedná se tedy o neinvazivní léčbu chronické bolesti jako výhodná alternativa chirurgického řešení.

Rázovou vlnou se nejčastěji ošetřuje:

 • Ramenní kloub (syndrom rotátorové manžety ramenního kloubu, bolest ramene s kalcifikacemi nebo bez nich, syndrom zamrzlého či zmrzlého ramene, kalcifikace šlachy nebo zánětlivě změněné burzy – tíhového váčku – v dané oblasti)
 • Loketní kloub (tenisový, oštěpařský, golfový loket )
 • Kyčelní kloub (zánět a podráždění tíhového váčku kyčelního kloubu, zánět šlachy upínající se na kost stehenní v oblasti kyčle)
 • Třísla (bolesti třísel)
 • Kolenní kloub (skokanské koleno, poškození šlach čéšky)
 • Oblast holeně (syndrom tibiální hrany)
 • Achillova šlacha (bolest, zánět )
 • Pata (akutní a chronická bolest paty včetně ostruhy patní kosti)
 • Chodidlo (zánětlivé onemocnění šlach v chodidle)
 • Obecně poranění svalů a šlach (natažení) v subakutním stadiu (1 až 3 týdny od úrazu)

NOVĚ také ošetřujeme a léčíme

 • Akutní svalový spasmus
 • Ankylozující spondylitida - Morbus Bechtěrev
 • Bolest SI kloubu
 • Bolest v bederní oblasti
 • Kalcifikace extraartikulární
 • Poúrazové hojení
 • Pseudoartróza
 • Svalová regenerace
 • Syndrom karpálního tunelu

Další možnosti uplatnění rázové vlny jsou v akupunktuře. Akupunktura je jednou z nejstarších forem léčby, je založena na principu orientální medicíny, stimuluje přesně lokalizovaná bolestivá místa na povrchu těla za účelem zlepšení nejrůznějších chorobných stavů.

V dnešní době se rázové vlny užívá i k léčbě spoušťových bodů (trigger points). Jedná se odstranění bolesti měkkých tkání. Spoušťový bod je bolestivý, zatvrdlý pruh svalu (svalový spasmus) vyvolávající bolest a blokády kloubů. Spoušťové body nelze lokalizovat pomocí zobrazovacích metod, je pro jejich lokalizaci zapotřebí manuálního vyšetření.

Výhody

Výhodou léčby je její časová nenáročnost, provádí se ambulantně, aplikace trvá pouze několik minut. Je šetrná a dobře tolerovaná, bez závažnějších nežádoucích účinků (přechodně může dojít k zarudnutí kůže nebo otoku, tvorbě hematomu nebo krátkodobé zvýšení bolesti v ošetřené oblasti). Účinnost je vysoká (dle typu onemocnění) a zlepšuje kvalitu života. Jedná se o fyzikální léčbu a převážně není třeba injekční a farmakologické léčby. Léčbou rázovou vlnou můžeme předejít nutnosti chirurgického zákroku a s tím spojenými riziky. Pro některé indikace (např. tenisový loket) v podstatě neexistuje jiná účinná léčba. Je také třeba říci, že léčba rázovou vlnou nemusí být pro každého pacienta příjemná a u citlivějších jedinců lehce bolestivá. Po aplikaci by se nemělo ošetřené místo přetěžovat cca 3 dny. Výsledky léčby rázovou vlnou jsou dlouhodobé, někdy až trvalé.

Princip

Léčba rázovou vlnou vás zbaví bolesti, navodí hojivé a regenerační procesy. Podstata účinku rázové vlny je zvýšení propustnosti buněčné membrány, stimulace buněčného dělení, stimulace produkce buněčných cytokinů, novotvorba cév, zlepšení krevní cirkulace a prokrvení, zlepšení metabolismu a rozpouštění vápenatých fibroblastů. Hlavním účinkem rázové vlny je snížení napětí tkáně (zmenšení úponových bolestí, snížení svalového napětí), zvýšení místního prokrvení a tím zvýšení metabolismu v místě aplikace, dále k produkci protizánětlivých látek a uvolnění oxidů dusíku, které mají hojivý a protibolestivý efekt. Též vzniká tzv. substance P, která se spolupodílí na tlumení bolesti, hojení tkáně a její obnově. U jizevnatých procesů dochází k aktivaci fibroblastů, ke zvýšení produkce kolagenu a u kalcifikovaných procesů dochází k rozpouštění vápníku ve šlachách.

Kontraindikace

Léčba rázovou vlnou není vhodná u pacientů s nádorovým onemocněním v aktivním stadiu, u pacientů s poruchami krvetvorby, při užívání léků na ředění krve (Warfarin, Lawarin), s neprůchodností cév (trombozou), s cukrovkou postiženými periferními nervy (diabetická polyneuropatie). Není vhodné aplikovat léčbu na oblast s aktivním zánětem či hnisavým ložiskem. Posledních 6 týdnů před zahájením léčby rázovou vlnou není vhodná aplikace kortikoidů. V průběhu těhotenství není vhodná aplikace v místě a okolí plodu, vzdálená místa jako loket, ramena či pata je možno ošetřit. Nelze ošetřit děti v období růstu.

Průběh léčby

Léčba rázovou vlnou obvykle zahrnuje 4 až 6 sezení, maximálně 12 sezení, první tři aplikace v rozmezí 3 až 7 dnů, následně se interval mezi ošetřeními prodlužuje (individuálně dle lokalizace a tíži obtíží). Doba jednoho sezení je cca 15 minut. Cena za jedno sezení je 350 Kč, ošetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V případě zakoupení balíčku o 5 – ti sezeních je cena 300 Kč za sezení (t.z. celkem 1500 Kč). V případě zájmu je možno koupit dárkový poukaz na libovolnou hodnotu.

Léčba rázovou vlnou je obecně dobře snášena. Je to metoda poměrně nová a přináší nové léčebné možnosti. Metoda je neinvazivní, šetrná, časově nenáročná a nezatěžuje pacienta. Má vysokou účinnost při nepatrných vedlejších účincích, není třeba lokálního znecitlivění. Velmi rychle přibývá diagnóz a chorob, které se dají rázovou vlnou léčit. Lze ji použít na řadu onemocnění a obtíží pohybového aparátu včetně poúrazových a pooperačních stavů. Podstatně zkracuje dobu léčení. Pro svoji účinnost je léčba rázovou vlnou oblíbená i ve sportovní medicíně.

K léčbě rázovou vlnou je možno se objednat telefonicky na telefoním č. 737 390 019, 412 151 900-901 nebo osobně na recepci v přízemí v budově polikliniky Myslbekova 5. Termín ošetření je dohodou. V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat na razova.vlna@wfhospital.cz.

Těšíme se na Vaši návštěvu.